PRIRODNE RETKOSTI

RAJKOVA PECINA

Jezeva galerijaRajkova pecina

Pecina je zanimljiva i po tome sto pripada protocnim pecinama, kroz nju protice istoimena reka: po izlasku iz njene utrobe, ona se spaja sa Paskovom rekom, koja takodje istice iz pecine a unutar pecine im se pridruzuje Jankova reka. Obe ove reke u stvari su ponornice, Paskova reka nastaje poniranjem Radjine reke nekoliko kilometara severno, a Rajkova reka poniranjem potoka koji protice dolinom koja se isto naziva Rajkovo, ispod visoke vertikalne stene.
Ukupna duzina istrazenih pecinskih kanala iznosti 2304 m. Pecina je danas staniste slepih miseva, a u njoj su se mogli naci i ostaci pecinskog medveda, divlje svinje i jelena. Rajkova pecina je zbog svojih lepota stavljena pod zastitu kao spomenik prirode. Recice se nakon toka Paskove reke od pedesetek metara spajaju darujuci jos jednu reku – Mali Pek. Tok nastavljaju kroz lepu malu dolinu uredjenu za odmor i rekreaciju, omiljeno izletiste Majdanpecana i brojnih turista. Prava je retkost i cudo prirode da se na tako malom prostoru susretnu tolike prirodne retkosti i lepote jer nakon par stotina metara toka Malog Peka formira se jezero Veliki Zaton, a iznad njih podize se prema nebeskom svodu planinski vrh Starica visok 802 m. Rajkova pecina prosto zadivljuje pecinskim nakitom razlicitih oblika, a prema recima strucnjaka, njen sneznobeli kristalni kalcit najkvalitetniji je u Srbiji.

Pecinski nakit od belog kalcita je veoma retka pojava, jer potrebno je toliko mnogo ispunjenih prirodnih uslova da bi nakit ostao beo pa je stoga Rajkova pecina najbolje mesto da uzivate u nestvarnim prizorima koji vam se ukazuju svakim novim korakom.

Put ka izlazu

Potok i ukrasi

Jezerce

Ukrasi

JEZERO VELIKI ZATON

Jezero Veliki zatonJezero Veliki zaton

Jezero Veliki Zaton nalazi se severno od Majdanpeka. Prelepog je izgleda, i pogodno je za razvoj turizma. Nastalo je pregradjivanjem reke koja izvire iz Rajkove pecine, koja senalazi u blizini jezera.  Kvalitet vode je vise nego odgovarajuci, mada problem predstavlja mulj koji se natalozio i jezeru smanjio dubinu. Od ribljih vrsta u jezeru se mogu naci: saran, babuske, deverike, klen i slicno. I pored pristojnog izbora ribe, u jezeru ribolovci najcesce pecaju babusku i deveriku. Pored jezera prolazi put prema Rajkovoj pecini koji predstavlja lepo setaliste za Majdanpecane i njhove goste jer se jezero nalazi na oko 2,5 km od grada. Nedavno su postavljene natkrivene klupe pored puta i lep je dozivljaj setnja pored jezera prema pecini i rekama u predvecerje dok sunce zalazi iza Starice.

Jezero Veliki zaton

Jezero u prolece

Jezero u letnjem periodu

BELI IZVORAC

Beli izvoracBeli izvorac

Spomenik prirode “Beli izvorac” je znacajan zbog svoje izuzetnosti i ocuvanosti kao objekat povrsinskog kraskog reljefa.  U dolini Belog izvorca postoje dve akumulacije  razlicite starosti, talozene jedna preko druge.Ovo prirodno dobro ima veliki broj oblika, pojava i procesa, koji je vodotok Belog izvorca formirao u natalozenim naslagama  bigra, nizvodno od izvorista pomenutog vodotoka.

Na relativno malom prostoru (oko 300 m) nalazi se veliki vodopad, visine 16 m. Ispod vodopada, poniranjem vode, obrazovan je pecinski kanal dug 13 m i širok 4 m, otvoren sa jedne i druge strane.  Pretalozavanjem bigra u pecini su obrazovani  stalaktiti od ciste bele sige. Nizvodno od vodopada, u koritu potoka, postoje brojne pregrade , iza kojih su obrazovane akumulacije jezerca precnika do 10 m i dubine 2-3 m. Preko pregrada potok se sliva u vidu slapova i manjih vodopada, medju kojima su dva visoka 5 m.

Kaskade

beli

Beli izvorac

Vodopad

VALJA PRERAST

Valja PrerastValja prerast

Do ovog lepog prirodnog fenomena stigne se kad krenete od Majdampeka prema selu Rudnoj Glavi. Ako se zaustavite na dvanaestom kilometru i predjete preko Saske reke sto u letnjem periodu ne bi trebalo biti problem i nastavite jos kilometar pesacenja, stzete pred prizor koji cete pamtiti a koji vam samo priroda moze ponuditi u tolikoj raskosi. Krivudava staza u duzini malo vecoj od kilometra  vodice vas do prirodnog mosta kroz zanimljiv predeo ogradjen visokim stenama i kamenjem izmedju kojih protice mirna ali povremeno i nemirna recica. Reka koja je plitka na pojedinim delovima svog toka, isto tako i na ovom potezu u ovo doba godine, prepuna je kamenja pogodnog za prelazak na drugu stranu, a da pri tom ne gazite po potoku i ne morate pokvasiti noge ako to ne zelite.

Na kraju, stizete do Valja Prerasti, primera vestog prirodnog gradjevinarstva. Svojom visinom od 44.8m i sirinom u dnu od  9.7m, siguran je u svojoj lepoti, pogotovo kada u popodnevnim casovima ispod njega ugledate snop ruzicaste svetlosti zalazeceg Sunca. Dozivecete potpunu radost i iznenadjenje pa i avanturu, u ovom zaboravljenom delu istocne Srbije gde postoje  pecinski izvori, pojate razbacane po proplancima, siroki vidikovci prema Deli Jovanu, Krsu i Stolu. Samo je potrebno malo vremena i dobre volje pa da u nezaboravne trenutke koje dugo pamtimo uvrstimo izlet do Suplje stene. Valja Prerast predstavlja najveci prirodni most u Srbiji, i za razliku od mnogih nije nastao urusavanjem pecine, vec ga je vekovima stvarala istoimena reka koja protice ispod njega.

Putokaz prema prerastu

Zalazak sunca

Prerast

DANILOVO VRELO

Danilovo vreloDanilovo vrelo

Na putu od Debelog Luga prema Zagubici na cetvrtom kilometru nalazi se pilana i ispred nje na desnu stranu skrece makadamski put kojim ako se dovoljno dugo ide stignemo do Danilovog vrela, izvora sa kaskadnim vodpadom koji u poslednje vrema snabdeva Debeli Lug sa kvalitetnom vodom za pice. Nedaleko od tog mesta nalazi se novootkrivena prerast Gaura Ursuli (u slbodnom prevodu sa vlaskog “medvedja pecina”).

GAURA URSULI

Gaura UrsuliGaura ursuli

Na putu od Debelog Luga prema Zagubici na cetvrtom kilometru nalazi se pilana i ispred nje na desnu stranu skrece makadamski put kojim ako se dovoljno dugo ide stignemo do Danilovog vrela, izvora sa kaskadnim vodpadom koji u poslednje vrema snabdeva Debeli Lug sa kvalitetnom vodom za pice. Nedaleko od tog mesta nalazi se novootkrivena prerast Gaura Ursuli (u slbodnom prevodu sa vlaskog “medvedja pecina”. Izgleda na slikama jako lepo a licno jos nisam tamo otisao.

WP-Backgrounds Lite by InoPlugs Web Design and Juwelier Schönmann 1010 Wien